موقعیت جغرافیایی و طبیعی :

شهرستان نهاوند در جنوب غربی استان همدان و در دامنه های شمالی کوهستان گرو (گرین) ، در 39 درجه و 33 دقیقه ، تا 34 درجه و 26 دقیقه عرض جغرافیایی قرار گرفته است . این شهرستان از شمال به شهرستان تویسرکان از جنوب به شهرهای الشتر و نور اباد از شرق به شهرستانهای ملایر و بروجرد و از غرب به کنگاور محدود است.

ارتفاع نهاوند از سطح دریا حدود 1704 متر می باشد بلندترین نقطه این شهرستان کوه گرین در قسمت مشرف به سرچشمه گاماسیاب با ارتفاع 3188 متر و پست ترین نقطه نهاوند که پست ترین نقطه استان نیز محسوب می گردد محل خروج رودخانه گاماسیاب از استان همدان با ارتفاعی معادل 1420 متر از سطح دریاست.

 آب و هوای نهاوند معتدل و کوهستانی است به گونه ای که در بین شهرهای استان همدان کوتاهترین دوره یخبندان در این منطقه رخ می دهد.

نهاوند دارای منابعی سرشار از آبهای زیر زمینی است که سبب رونق کشاورزی در این منطقه شده است .

این شهرستان با وسعتی نزدیک به 1535 کیلو متر مربع 87/7 از مساحت استان همدان را تشکیل می دهد شهرستان نهاوند شامل چهار بخش (مرکزی) ، (خزل) ،( زرین دشت) و(گیان) و چهار شهر شامل نهاوند، فیروزان، برزول و گیان و 182 روستا است . جمعیت شهرستان نهاوند بالغ بر 184160 نفر با تراکم نسبی 120 نفر در هر کیلومتر مربع می باشند.مردم این شهرستان نهاوند به زبان فارسی با گویش لری و لکی سخن می گویند و دین و مذهب ایشان اسلام و شیعه جعفری است.

اقتصاد این منطقه عمدتاً بر پایه کشاورزی استوار است و از مهمترین محصولات آنها می توان به : گندم، جو، حبوبات و انواع میوه شامل: سیب، هلو، گلابی، گیلاس و... اشاره کرد


6.1.7.0
گروه دورانV6.1.7.0